خصوصیات سنگ مرمریت

 

 

سنگ مرمريت

 

در ميان سنگ هاي ساختماني سنگ مرمريت كه از دسته سنگ هاي آهكي دگرگون شده به شمار مي آيد که در ميان مصرف كنندگان و خريداران سنگ هاي ساختماني بسيار محبوب و شناخته شده است. سنگ مرمريت در بازارهاي بين المللي از زير شاخه هاي دسته بندي ماربل ها به شمار مي آيد. از خصوصيات ظاهري سنگ مرمريت ميتوان گفت كه اصولا داراي خلل و فرج كمتري نسبت به سنگ تراورتن ميباشد و طيف رنگي بسيار زيادي را شامل ميشود كه ميتواند مورد استفاده براي صليقه هاي گوناگون قرار گيرد. بر روي سطح سنگ مرمريت خطوطي آهکي مانند ترك ميتوان ديد كه پس از برش و فرآوري استاندارد اين خطوط غير قابل لمس خواهند بود و با توجه به مقاومت هاي مختلف سنگ هاي مرمريت نسبت به يكديگر، تجربه نشان داده است كه در كل هر چقدر ظاهري پاك تر و كم خط تر دارند ، اين سنگ ها از استحكام كمتري نيز نسبت به سنگ هاي مرمريت ديگر با ظاهر شلوغ تر بر خوردار هستند، البته بايد گفت که اين گزينه هميشه شامل حال تمامي انواع سنگ مرمريت نميباشد.

سنگ مرمریت 

سنگ مرمريت كه يك سنگ دگر گون شده بر پايه كربنات كلسيم بوده از كلسيت، دولوميت و كريستال ها تشكيل شده است. 2,56? كيلوگرم بر متر مكعب وزن مخصوص سنگ مرمريت است و مقاومت و پايايي آن از سنگ گرانيت كمتر ، و از سنگ تراورتن بيشتر بوده است . استفاده از سنگ مرمريت بيشتر در فضاهايي سرپوشيده و به دور از باران، نور خورشيد و تغيرات آب و هوايي طبيعي پيشنهاد ميشود چرا كه سنگ مرمريت توليد شده براي استفاده ساختماني، ميتواند با قرار گرفتن در فضاهاي روباز بر اثر تغيرات آب و هوايي مقاومت و يا ظاهر خود را از دست داده و ميتوان تغيراتي در شكل ظاهري آن مانند شكستگي، ترك بر روي سطح بيروني، تغير رنگ و يا رنگ پريدگي، خالي شدن خطوط آهکي مشاهده نمود. به همين دلايل بيشتر براي استفاده در فضاهاي داخلي مانند کف واحد ها يا ديواره هاي داخلي پيشنهاد ميشود.

 

سنگ مرمریت

براي پله هاي داخلي ساختمان ها سنگ مرمريت با ضخامت هاي 3 و 4 سانتيمتر در اكثر اوقات نيز مورد استفاده قرار ميگيرد. قيمت سنگ مرمريت در بازار به دو مورد بستگي دارد يك : خواص ذاتي سنگ مرمريت و شكل ظاهري آن و دو : كيفيت فرآوري شده براي عرضه در بازار . به همين دليل دو دسته سنگ کاملا مشابه در دو فروشگاه متفاوت سنگ ساختماني ميتوانند به دليل تفاوت در توليد و فرآوري داراي قيمت هاي غير مشابه باشند . از ويژگي هاي خوب يک سنگ مرمريت مرغوب ميتوان ، خطوط کم آهکي روي سطح آن را نام برد، هر چه اين خطوط کمتر باشد ، سنگ مرمريت مقاوم تري پيش روي شما است .