ستگ ساختمانی مرمریت

استفاده از سنگ مرمریت

از نظر علمی سنگی به نام مرمریت وجود ندارد ولی طبق اصطلاح معمول کشور ما مرمریت معادل بوده و حتی سنگ‌های خارج از تعریف را نیز شامل سنگ مرمریت شرکت اکتشافات میکائیلمی‌شود. از نظر تئوریک سنگی است آهکی و دگرگون با وزن مخصوص بیشتر از سنگ آهک و مرکب از بلور کلسیت، دولومیت یا هر دوی آنها که دارای بافت پیوندی یکپارچه یا موزائیکی می‌باشد.

و جزء سنگ‌های نرم بر می‌باشد. اعم از دگرگون و یا غیردگرگون می‌باشد که مناسب برای صیقل دادن بوده و جلای خوبی دارد و بطور کلی شامل کلیه سنگ‌های آهکی ساختمانی غیر از مرمر و تراورتن می‌باشد و به همین علّت انواع رگه‌ها و فسیل در بعضی از آنها قابل مشاهده است.

ویژگی سنگ مرمریت


وزن مخصوص سنگ مرمریت در حد ۲۵۶۰ کیلوگرم بر متر مکعب میباشد و از لحاظ مقاومت فشاری و نیز پایایی بالاتر از تراورتن و پایینتر از گرانیت قرار میگیرد.امکان به وجود آمدن خراش در سطح سنگ مرمریت وجود دارد و باید این نکته در تعیین محل استفاده مورد توجه قرار گیرد.همچنین این سنگ در مقابل اسید نیز آسیب پذیر است، علیرغم پایایی در مقابل رطوبت در صورت در معرض بودن طولانی مدت این سنگ دچار تغییرات و فرسایش میگردد.

با توجه به این موارد بکاربردن آن در محوطه و فضاهایی که بصورت دائمی در معرض رطوبت و عوامل جوی هستند؛ مگر با رعایت ملاحظات خاص نگهداری و شرایط فیزیکی مطلوب سنگ مورد استفاده توصیه نمیشود.یکی از نکات مهم محافظت پشت سنگ در مقابل رطوبت و نیز پاک کردن آلودگی ها از روی سطح سنگ مرمریت میباشد که باید به آن توجه شود.

معادن سنگ مرمریت


معادن سنگ مرمریت در ایران به نسبت کشورهایی مثل ایتالیا که بزرگترین تولید کننده سنگ مرمر جهان است کم است. با این حال عمده معادن سنگ های مرمر ایرانی را می توان در سنندج ، سیرجان ، نیریز قروه، ازنا، الیگودرز و جنوب استان کرمان پیدا کرد.در جاهای مختلف کشور ایران می توان سنگ های مرمریت با کیفیت و زیبایی را یافت که می توان به مرمر صورتی نقده، مرمر سبز شاهین دژ، مرمر سبز آب باریک آذرشهر، مرمر سبز عباس آباد جلفا ، مرمر سبز توران پشت یزد و سبز بورق یزد، مرمر جوشقان اصفهان، مرمر خلج خراسان، مرمر پرتقالی کاشمر، مرمر اسفند کرمان، و تنگویه (تلنگویه)سیرجان، مرمر ده رستم بم و معادن مرمر محلات و استان فارس اشاره نمود.