سنگ مرمر چیست؟

سنگ مرمر چیست؟


سنگ مرمر نوعی سنگ آهک است آیا می‏دانید سنگ مرمر چگونه به وجود می‏ آیدو در رنگ‏های گوناگون یافت می‏شود. مرمر سفید از زمان‏های گذشته در ساختمان سازی کاربرد داشته است. مصری‏ها و یونانی‏ها از این سنگ برای ساختن معابد خود استفاده می‏کردند. این سنگ در برابر گرما، سرما و باران مقاوم است.

 وقتی سنگ آهک در اعماق زمین به مدت طولانی تحت حرارت و فشار زیاد قرار می‏گیرد، دگرگون شده، به سنگ مرمر تبدیل می‏شود. ماده اصلی سازنده سنگ مرمر، کربنات کلسیم است. برخی از انواع سنگ مرمر دارای 99 درصد کربنات کلسیم‏اند. وجود املاح آلومینیم و منیزیم در سنگ مرمر باعث تنوع رنگ در آن می‏شود. مرمر خالص کاملاً سفید رنگ است.
سنگ مرمر به خاطر زیبایی خاصی که دارد همواره در مجسمه‏ سازی، کارهای ساختمانی و تزیینی مورد استفاده قرار گرفته است. هنرمندان برجسته‏ ای چون «میکل آنژ» و «لئوناردو داوینچی» در بسیاری از آثار خود از سنگ مرمر استفاده کرده‏ اند.
 

سنگ مرمر 

 برای تهیه سنگ مرمر، ابتدا صخره‏ های مرمری را توسط ماشین آلات مخصوص به قطعات بزرگ تقسیم می‏کنند. سپس این قطعات را به کارگاه‏های مخصوص برش سنگ منتقل می‏کنند و آنها را در اندازه‏های دلخواه و مناسب برش می‏دهند. پس از برش، سنگ مرمر را با دستگاه‏های مخصوص صیقل می‏دهند تا سطحی صاف و هموار پیدا کنند. به این ترتیب سنگ مرمر، آماده استفاده می‏شود. ایتالیا یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ مرمر در جهان است. مرغوب‏ترین سنگ‏های مرمر جهان نیز در همین کشور تولید می‏شوند.
 

نام سنگ مرمر 

سنگ های مرمر با نام تجاری انیکس و از کلمه یونانی marmoros به معنی درخشان آمده است سنگ مرمر نوعی آهک است که به رنگهای مختلف یافت می شود.

این سنگ در بر گیرنده کانی های رنگارنگ بوده،خصوصیات اساسی آنها رنگ زیبا و جلای خوب می باشد، این سنگها قابلیت صیقل پذیری بالایی دارند تا حد جلای آیینه ای صیقل پذیرند.
از زمان قدیم تاکنون در ساختمان سازی کاربری داشته،بطور اخص در نمای داخلی، دکوراسیون، پله ها، ستون وکف بکار می برند.
 

 سنگهای مرمر در تزئین ساختمانهای بزرگ و مجسمه ها مواد اولیه منحصر بفرد بوده و در مابین ۱۵ الی ۲۰ سال اخیر سنگهای تزئینی و قیمتی به علت افزایش روز افزون صنایع مختلف جوابگوی نیازهای آنها نبوده.
نوع دیگر سنگهای مرمر سنگهای به رنگ سبز می باشد که این نوع سنگها در ایران بیشتر در مساجد حسینیه ها و امامزاده ها کاربرد دارد.
 

در صورت موجود بودن مختصری دولومی در آهک ها و منیزیم موجود در دولومی تحت تأثیر عمل دگرگونی با مواد دیگری ترکیب میشود و مرمری تولید می کند به رنگ سبز.

 

سنگهای مرمر در برابر نور خورشید و گرما و سرما و باران مقاوم می باشند.کانی اصلی تشکیل دهنده مرمر کلست است.وقتی سنگ آهک به مدت طولانی تحت حرارت وزفشار قرار می گیرد.دگرگون شده و به سنگ مرمر تبدیل می شوند.در جاهایی که چشمه سارهای آب گرم وجود دارد سنگ مرمر و تراورتن یافت می شود.

 

مرمر خالص به رنگ سفید می باشد که بهترین معدن آن در ایتالیا و ده رستم بم و قروه سنندج می باشد
.بطور کلی بهترین معادن مرمر دنیا در ایران و ایتالیا وجود دارد که از نظر تنوع رنگی ایران سرآمد میباشد.


تنوع رنگ در سنگهای مرمر به خاطر وجوداملاح آلومینیوم و منیزیم و آهن میباشد اگر اکسیدآهن بی آب در آن وجود داشته باشد رنگش سرخ و یا صورتی مانند سنگ معدن صورتی نقده واقع در آذربایجان غربی میباشد. و اگر در آهن آبدار وجود داشته باشد رنگ آن قهوه ای یا زرد است و اگر دارای مواد ذغالی و منگنز باشد رنگ آن خاکستری، کبود و یا سیاه رنگ است.
بعضی مرمر ها رگه دار راه راه و برخی خالدار یا موج دار هستند.
سنگهای آهکی دامنه ریز که از اهمیت اقتصادی کمتری برخوردارند در نتیجه دگرگونیه ناحیه ای و بعضاً در اثر مجاورتی به کانسارهای مرمر که از اهمیت اقتصادی بالایی برخوردارند تبدیل می شوند.
 

پله مرمر ، سنگ مرمر ، کاربرد مرمر ، قیمت سنگ مرمر، کیفیت مرمر، معدن مرمر ، برش سنگ مرمر، برش مرمر، معدن سنگ مرمر ، پله سنگ مرمر ، زیبایی سنگ مرمر، ویژگی سنگ مرمر ، سطح سنگ مرمر ، کاربرد سنگ مرمر ، کاربرد مرمر ، معادن سنگ مرمر ، معادن مرمر ، قیمت مرمر ، مرمر، زیبایی مرمر